NDU Banner

FACULTY AND STAFF


School Year 2017-2018

College of Arts and Sciences

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES

Humanities and Languages Department:
Full Time Teaching:

  1. Dr. Alfonso B. Gonzales, Jr.
  2. Jose Rico B. Asan
  3. Essex L. Giguiento
  4. Angelina Piquero
  5. Abdulwahid L. Tocalo

Social Sciences Department:
Full Time Teaching:

  1. Dr. Estelita S. Gayak
  2. Adbulnasser Bagundang
  3. Pamfila R. Gorreon
  4. Wrendolf C. Juntilla
  5. Fr. Jaime del Rosario, OMI
  6. Dr. Noraida Macapantar
  7. Edwin Matura
  8. Rosario U. Serra
  9. Bartolome Tandog
  10. Apollo Isidro Valensoy
  11. Jose Lemana


NatScie/MATH/Stat. Department:
Full Time Teaching:

  1. Wevina D. Herrera
  2. Nancy Alombro
  3. Peter Jan de Vera
  4. Elyn Dimagiba
  5. Ellyne G.  Lopez
  6. Bernardo D. Lu
  7. Leovigildo Lumaque
  8. Pilar E. Parcha
  9. Ramona B. Sarraga
  10. Donato B. Pidlaon
Part Time Teaching:

  1. Hajar U. Kabalo
  2. Mariam Amabelle C. Salcedo
  3. Judy L. Giguiento

On Study Leave:

  1. Fatimah Mecca O. Samanodi
  2. Maricel P. Bergado
  3. Ariel Robert Ponce
  4. Zahra I. Cerafica

 









Part Time Teaching:

  1. Lalaine M. Sajelan

 

On Study Leave:

 

  1. Jennifer Atinen






Part Time Teaching:

  1. Rohaini C. Diocolano

 

On Study Leave:

 

  1. Peter Jan D. De Vera

 

 

College of Health Sciences

College of Health Sciences
Full Time Teaching:

  1. Norma C. Salgado
  2. Gina C. Dayrit
  3. Lorenita T. Celeste
  4. Evelyn C. Siong
  5. Mary Jane K. Balawag
  6. Imelda V. Javier
  7. Agripino N. Agulo, Jr.
  8. Elvira A. Baquial
  9. Joyce C. Bisnar
10. Maria Hazel C. Cayena
11.Mabuhay Apollo Fiesta

12. Nancy U. Guinta
13. Girlie "J" G. Hermoso
14. Agnes D. Jakosalem
15. Virginia S. Margallo
16. Renalyn C. Notario
17. Kathleya Grace N. Pegarro
18. Ma. Liza B. Pelaez
19. Joybelle O. Rodriguez
20. Hanna Teresa C. Salgado
21. Regina R. Tolentino

On Indefinite Leave:

1. Judelyn T. Uson

College of Business & Accountancy

College of Business and Accountancy

BS Accountancy: (Full Time)

1. Dr. Ronald G. Mamaril
2. Mae Alma C. Pedrosa
3. Christverly R. Caceres
4. Cherie Y. Eruela
5. Llanah Mae S. Moambing
6. Mary kris C. Lozano
7. Memilanie D. Tenajeros
8. Nathaniel John C. Villaranda


Business Education: (Full Time)

1. Joseph A. Castillon
2. James Limer G. Abellana
3. Gerald B. Estologa
4. Keilah Zhearl B. Gepte
5. Jesefina M. Mejos
6. Catlyn B. Ontoy
7. Mary Ann Pasaje

Part Time Teaching:

1. Ameer Hasan Datumanong
2. Norbert Christian G. Frondoza
3. Janet E. Go
4. Sittie Norhannah Solaiman
5. Enrique S. Talatala
6. Raish A. Tulon

Part Time Teaching:

1. Perlyn E. Edma
2. Rodolfo Mendoza

College of Engineering

College of Engineering
Full Time Teaching:

Civil Engineering:

1. Audrey B. Aba
2. Florentino P. Bongcawel
3. Jasper Ley J. Ochia
4. Jerry S. Porras

Computer Engineering:

1. Joehaima K. Jul
2. Princess Jenan Kasuyo
3. Artche I. Padayhag

Electronics Engineering:

1. Gil Joseph Donato
2. Christian Jade Reyes

 

 

Electrical Engineering:

1. Danilo C. Padas
2. Cris Angelo E. Diazon

Mechanical Engineering:

1. Renato de Jesus
2. Danilo C. Galindo
3. Emmanuel R. Martinez

On Study Leave: (Full Time)

1. Irene Cecile Calaycay
2. Martin Edison Buencillo
3. Jackylyn S. Gella
4. Jomel Avenido


Part Time Teaching:

1. Erwin V. Castillo

 

College of Education

College of Education
Full Time Teaching:

  1. Dr. Edgard R. Cabales
  2. Dr. Edwin L. Apawan
  3. Dr. Ginna T. Astillero
  4. Charlito K. Cortel, Jr.
  5. Deenie Mae C. Fernandez
  6. Gregoria D. Fernandez
  7. Marco Antonio S. Roales
  8. Ma. Annie A. Susaya
  9. Dr. Myrna P. Tubigan
10. Dr. Delma A. Yuarata

Part Time Teaching:

1. Helene O. Dimaukom
2. Annie Rose B. So
3. Rodeliza A. Jamih - from JHS 

 

 

 

College of Computer Studies

College of Computer Studies
Full Time Teaching:

1. Martina P. Tagacay
2. Rodelyn T. Garde
3. Bonifacio P. Livera
4. Jodeen C. Lib-atin
5. Jan Irvin J. Initan
6. Kathrina G. Pidlaon
7. Johaira U. Lidasan

On Study Leave: (Full Time)

1. Raymond G. Mamaril
2. Masako Elizabeth S. Magno        

Elementary Training Department

BASIC EDUCATION:

Elementary training Department (ETD):
Full Time Teaching:

  1. Dr. Ma. Corazon C. Nataño
  2. Noel A. Reponte
  3. Linaflor B. Dedumo
  4. Caharudin S. Abas
  5. Mary Rose F. Abrasaldo
  6. Marites C. Apawan
  7. Jerome S. Apura
  8. Christine R. Austial
  9. Julia C. Bantol
10. Ma. Schenette R. Briones
11. Alvin D. Calunod
12. Lizamarie J. Capundag
13. Danilyn D. Corcoro
14. Paolo O. Custodio
15. Jaquelyn B. Dagatan
16. Nimfa B. delos Santos
17. Fahima D. Diocolano
18. Jeffrey T. Dumdum
19. Alma T. Durado
20. Arlyn Apple B. Elihay
21. Melanie G. Gatmaitan
22. Parok A. Hadjinor
23. Basir P. Haron
24. Ma. Flora Linda G. Hatoza


25. Mary Grace G. Jaictin
26. Deno D. Japitana
27. Aiva Fe L. Libosada
28. Annerill R. Lorio
29. Geward A. Magsipoc
30. Rezalina F. Malaguiok
31. Frean C. Martin
32. Florence G. Meguiso
33. Haron O. Mohammad
34. Jenilyn J. Montaño
35. Andreata Gleen-Naie Paniango
36. Butch P. Pascual
37. Didagen B. Saidali
38. Hazel C. Samaon
39. Charine V. Sumido
40. Veronica P. Villalobos
41. Leonora C. Wagas
42. Joni Jane D. Yu
43. Anjanette B. Alvarez
44. Kristine Ida I. Galamgam
45. Wisil John D. Pesquera

On Indefinite Leave:

1. Edgar R. Hatoza

Junior High School

Junior High School
Full Time Teaching:

  1. Rodeliza A. Jamih
  2. Bernardo U. Chua, Jr.
  3. Sheakha A. Abdulwahab
  4. Maria Rosalyn B. Abiertas
  5. Grace D. Acedo
  6. Joel P. Asa
  7. Aziddin M. Ayob
  8. Lynnel C. Boter
  9. Jean L. Bulosan
10. Ryan Leo T. Calis
11. Richelle James U. Desmanos
12. Rya G. Dojinog
13. Ebtisam T. Edza
14. Marianne S. Erio
15. Monjahir K. Esmael
16. Julie Ann B. Gepte
17. Habibollah K. Lalang
18. Ma. Suzette N. Lao

19. Harris B. Lumogdang
20. Twinkle Gem J. Manatad
21. Gerald B. Morandarte
22. Rhea B. Piguing 
23. Angelica E. Pilias
24. Ma. Janine M. Quiambao
25. Onelia B. Sinsuat
26. Ryan B. Solomon
27. Katherine G. Suminguit
28. Nemia Joy T. Tagbo
29. Shirley I. Tiu
30. Zairan A. Tutin
31. Donester Paul K. Valensoy
32. Ceil Joan P. Ventura
33. Alvin T. Yu

Part Time Teaching:

1. Mary Kris Lozano (from CBA)

 

Senior High School

Senior High School
Full Time Teaching:

 1. Dr. Danilo C. Caburnay
  2. Michelle R. Lacia
  3. Meiline Abigail A. Abang
  4. Camelle P. Abellana
  5. Akmad Arzie Ayao
  6. Mark L. Biescas
  7. King Arman A. Calingasan
  8. Rasmiya T. Camen
  9. Emelyn E. Castillon
10. Ezekiel E. Fernando
11. Joery B. Gutigulao
12. Nabila E. Mohamad
13. Patrick Jan F. Nagret
14. Allaine Mae B. Paniango
15. Louie Nielsen J. Paniango
16. Ma. Teresa S. Porras

17. Roselle P. Recomono
18. Hanna Gay C. Solar
19. Clint Jude G. Tambagan
20. Maria Phil D. Tuvieron
21. Mukisk Matthew S. Veniegas
22. Donnavilla D. Yap

Part Time Teaching:

1. John Paul Catipay
2. Robert D. Culong
3. Wafa K. Esmail
4. Phil Micah F. Palma
5. Fr. Jaime del Rosario, OMI

College of Law

College of LAW
Full Time Teaching:

1. Atty. Hamlet M. Pham

Part Time Teaching:

  1. Ysnaira Ampatuan
  2. Yusoph Binsuan
  3. Fahd Candao
  4. Francisco Xavier del Rosario
  5. Manuel Dulay
  6. Nnoel A. Greatare
  7. Diosdado Guillermo
  8. Agnes Jagunap
  9. Ruel Jumawan
10. Kendatu Laguialam

11. Leo G. Lizada
12. Servillano Santiago Lorenzo
13. Nurhani P. Nur
14. Ubaida C. Pacasem
15. Badrodin B. Pacasem
16. Rico S. Pelandoc
17. Frances Cynthia G. Sayadi
18. Ronald Hallid D. Torres

Graduate School

Graduate School
Full Time Teaching:

1. Dr. Theresa O. Corcoro

Part Time Teaching:

1. Dr. Nick Aduana
2. St. Telma Argate
3. Herlita Caraan
4. Dr. Dolores S. Daguino
5. Dr. Travis Ryan delos Reyes
6. Fr. Eliseo R. Mercado, Jr., OMI

  7. Engr. Rodolfo Mendoza
  8. Dr. Teresa N. Pia
  9. Msgr. Antonio P. Pueyo, DD
10. Dr. Alfred Taboada
11. Lalaine M. Sajelan
12. Rey Danilo Lacson

 

Non-Teaching Personnel

Non-Teaching Personnel
ABALOS, GILPOLLY A. KANDOG, GRACE S.
ABALOS, MARITES Z. LAMIS, MYRNA R.
ABOGHO, RONALD H. LAYOC, CHRISTA CAMILLE C.
ACOSTA, MARGIE  M. LEGASPI, JULIUS T.
AGBO, JOSELITO R. LOPEZ, ROD HOWELL B.
AGUIRRE, HILARIO L. LUA, ARMIHELENA A.
ALANG, SAMRA S. MAKALAY, TAUNTIN C.
ALLERA, DANILO A. MANAOIS, ROSALINDA A.
ANGELES, AZENITH M. MARQUEZ, WILHELMINA
BADOY, AILEEN D. MARTINEZ, NENETTE S.
BAGOLOS, BABY DAYLEN C. MATILDO, LADY CHRISTINE C.
BALONGKIT, MARIA P MATILLANO, MA. CECILIA L.
BANDIALA, VICTOR R. MATURA, LANI O.
BARROGA, JESTONI P. MATUTOC, MARY JOY L.
BATI-ON, CATHERINE P. MOAMBING, CARMELITA S.
BELONIO, RODOLF A. MOSONES, GLORIA E.
BENDIJO, HONELYN B. NACILLA, JIMBOY T.
BERREDO, JOEL M. NIETES, LOURDES S.
BINOYA, ELEXER C. OBEJERO, EUGENE  M.
BONGCAWIL, JERRY B. PACAÑA, SAMUEL D.
BONITE, RENATO C. PANOY. JENNIFER B.
BOTACION, MILEX M. PAROJINOG, SATURNINA C.
BUCOY, ALEJANDRO SR. M. PEGARRO, NIDA N.
BUGAOISAN, DOREEN MAY M. PELAYRE, JUVY D.
BUSCATO, GLORIA S. PERALTA, GLORIA G.
CABACUNGAN, ROSEANNA L. PIZARRAS, MAY P.
CABAÑOG, WILHELMINA C. POLICARPIO, LAILANI L.
CALION, ROMMEL E. RAMIREZ, MA. RUBYGIN R.
CAYENA, JASMINE E. RIVERA, JOSEFINA R.
CELESTINO, REINA PRECILA B. SAMARANOS, WARLITO P.
CHUA, RANDFORDJIN C. SAMULDE, WILHEM C.
DAGUINO, JAMIE DOREEN S. SANGCALA, HERNANDEZ B.
DEL MUNDO, MILDRED G. SATUNERO, LEDA L.
DEL MUNDO, SALVADOR A. SOLON, CARLITO SR. W.
DIZON, KATRINA T. TADEJA, FREDERICK L.
EDMA, PERLYN E. TANGHAL, DIONISIO
EJARA, MERLINDA C. TANGHAL, JESUS JR. L.
ELVEÑA, ALBERTO JR. A. TANGHAL, ROEL L.
ESPARAGOZA, THELMA A. TECSON, ROLAND F. JR.
ESQUILLO, DIONESIA Y. TOLEDO, GLORIA S.
ESTEVA, ARFELINO D. USON, DR. CONRADO B.
FERRARIS, AMOR M. VILLAR, DIEGO D.
GALINDO, DAN LESTER Q. VIÑA, MARILYN D.
GALLEGO, ALEXANDER  S. VISMANOS, JOSE ALLAN M.
GANOHAY, JIMAR N. WAMILDA, JOSELITO L.
GECOSALA, YOLANDA L. YBAS, ARVON ARIEL C.
GELLECANI, ANABELLA E. YU, ROGELIO O.
GRATUITO, AVELINA P. ZALZOS, NICCO REI P.
GUICHAPIN, JOAQUIN A. SR.  
GUINTA-ASON, JUPITER P.  
GUTANG, ELLEN N.  
HINAUT, ZENAIDA E.  
HINOLAN, JOHANNA KHRISTIA B.  
HOLGADO, CENIZA M.  
HORNIDO, LEONILO E.  
JAROMAY, MARICHU A.  
JOROLAN, TRINIDAD S.  
KADIL, ASIAH A.  

 

Guidance and Testing Center

Guidance and Testing Center
BACERA, Joselyn H.
CANG, Carmencita Teresa C.
FLORIDO, Ma. Sheila H.

 

University Library

University Library
IBUT, Dina Mae E.
SULLANO, Dolores M.
TACAN, Charlyn S.

 

BRAC Personnel

BRAC Personnel
ABDULRAHMAN, Jordan
ABU, Kimberly
GUIAMAN, Johora
SALILAGUIA, Fahmia
USOP, Brahim

 

Skills Training Center

Skills Trainers
BADOY, Alfred 
MANUBAG, Percy  

School Events

Oct
23

10.23.2017 - 10.25.2017

Oct
24

10.24.2017 - 10.26.2017

Nov
16

11.16.2017 - 11.18.2017

Dec
1

12.01.2017